789 270 887 krisoff1@wp.pl

Pluskwa domowa – opis pluskwy domowej.

Zwalczanie pluskwy domowej .

Jak i gdzie szukać pluskiew ? jak wygląda pluskwa ? Jak sprawdzić czy w domu są pluskwy ? Zapluskwione łóżko .

Pluskwy w mieszkaniu ? Pluskwy w domu ? Więc trochę o pluskwach .

wielkość pluskwy domowej

Pluskwa domowa wielkości główki zapałki

Morfologia owada

Pluskwa domowa ma spłaszczone , ciemnobrązowe ciało , długości ok 5mm , zwężające się ku przodowi . Nie ma skrzydeł . Na jej głowie znajduje się para cienkich czułków , za którymi położone są oczy . Narządy gębowe są przystosowane do nakłuwania skóry i do wysysania krwi . Samica jest nieco większa niż samiec .

Gdzie i jak szukać pluskwy domowej ?

Gnieździ się najczęściej w pobliżu miejsc spania człowieka ( robaki w łóżku ) – w trudno dostępnych szczelinach łóżek , zarówno drewnianych , metalowych jak i tapczanów , w otworach i szparach ścian , sprzętów , za tapetami , za boazerią obrazami , w gniazdkach , w fotelach itp . Zapluskwione pomieszczenia można rozpoznać po charakterystycznym , odrażającym dla człowieka zapachu substancji wydzielanej przez specjalny gruczoł owada . Ściany w pomieszczeniach , zwłaszcza w pobliżu otworów i szczelin , mogą być zanieczyszczone odchodami owadów , a używana pościel może być poplamiona krwią .

Biologia

Pluskwa żyje ok 1-2 lat , a jej rozwój w temperaturze pokojowej , a więc w warunkach sprzyjających trwa ok 7-10 tygodni . Wykluta z jaja larwa jest podobna do postaci dojrzałej , tyle , że jest bardzo mała , prawie przezroczysta ( przez zewnętrzne powłoki ciała prześwituje układ pokarmowy ) . Aby mogła się dalej rozwijać musi się  nassać krwi .  Obserwacje wykazują , ze pobranie krwi jest warunkiem przejścia każdego następnego linienia . Pluskwa linieje pięciokrotnie . Po osiągnięci dorosłości składa w sumie ok 250-500 jaj ( dziennie średnio po 3-4 jaja ,a maksymalnie do 12 ) przymocowuje je kleistym płynem do podłoża  . Larwa jest w stanie do ssania krwi już w kilkanaście godzin od wyklucia się . Po nassaniu staje się czerwona . W ciągu 3 dni krew w jej przewodzie ulega hemolizie i strawieniu , wówczas owad stopniowo ciemnieje , aż do barwy czerwonobrązowej .

Szkodliwość

Pluskwy unikają światła i przeważnie atakują człowieka w nocy . Nakłuwają skórę w najcieńszych miejscach  i ssą krew nie z żył lecz z naczyń włosowatych .Trwające ok 15 minut ssanie pluskwa powtarza co 1-2 dni . Każdorazowo może pobrać ilość krwi o wadze dwukrotnie większej od ciężaru swego ciała . Ukłucia pluskwy prawie nie są bolesne , ponieważ w czasie ssania wpuszcza ona do ranki znieczulającą wydzieline gruczołów ślinowych , która jednocześnie zapobiega krzepnięciu krwi . Jednak po upływie kilku minut do paru godzin od chwili ukłucia , zależnie od wrażliwości , wydzielina ta działa drażniąco powodując swędzenie i pieczenie . W miejscu ukłucia powstają białawe pęcherzyki .Rozdrapywanie może prowadzić do zmian chorobowych skóry .

Profilaktyka

Najważniejsze jest niedopuszczenie do zagnieżdzenia się tych owadów w pomieszczeniach . Pluskwy domowe przedostają się łatwo z sąsiednich lokali i kondygnacji przez wszelkiego typu otwory i szczeliny , np po przewodach elektrycznych, rurach gazowych , wodnych ,centralnego ogrzewania , kanalizacyjnych . Należy więc zlikwidować wszelkie szpary i szczeliny w ścianach , futrynach itp . Przy przeprowadzkach z zapluskwionych mieszkań sprzęty i meble wnoszone do czystego pomieszczenia  należy dokładnie przejrzeć i w razie znalezienia śladów poddać zabiegom dezynsekcyjnym . W sypialniach trzeba często i bardzo starannie przeglądać łóżka , tapczany , materace , szafy , obrazy , ramy i oprawy luster itp . Częste czyszczenia , wietrzenie i trzepanie jest najlepszym sposobem stworzenia warunków niedogodnych do masowego rozmnażania się pluskiew w mieszkaniach , domach itp . Jeżeli to nie pomaga należy wykonać odpluskwianie – inaczej zwalczanie pluskiew domowych .

Jeżeli coś cię gryzie i brak jest śladów występowania owadów

Lekarze twierdzą, że świąd skóry jest o wiele bardziej dokuczliwy niż ból. Może być spowodowany grzybicą, zapaleniem skóry albo świerzbem. Inne możliwe przyczyny to między innymi zapalenie wątroby i niedoczynność tarczycy. Sprawdź, jakie choroby objawiają się swędzeniem skóry.
Swędzenie skóry jest uciążliwe, ale czasami jest też objawem poważnej choroby. Sprawdź, o czym może świadczyć świąd skóry.
Wstrząs alergiczny: obrzęk, pocenie się i duszności
W dowolnym miejscu na ciele mogą się nagle pojawić czerwone, swędzące grudki. Jeśli towarzyszy im obrzęk powiek, warg i języka, a także osłabienie, duszności, obfite pocenie się i przyśpieszone bicie serca, prawdopodobnie doszło do ciężkiej reakcji alergicznej. Alergię mogą wywołać leki, żywność, a najczęściej ukąszenia owadów.
Nasza rada: Jeśli wiesz, że chory jest alergikiem i ma przy sobie zestaw przeciwwstrząsowy, użyj go. Natychmiast też wezwij pogotowie lub odwieź poszkodowanego do szpitala.
Grzybica: przyczyny, objawy i leczenie
Na jednej części ciała, np. na stopach, narządach płciowych czy nawet paznokciach pojawiają się czerwone, łuszczące się lub pokryte drobnymi łuseczkami swędzące plamy. To pierwszy objaw zakażenia grzybiczego, które można złapać, dotykając skóry lub korzystając z przyborów higienicznych czy ręczników chorego. Ale przyczyną zakażenia grzybicą, zwłaszcza u dzieci, może być też głaskanie kota.
Nasza rada: Kup w aptece dostępny bez recepty preparat (krem lub żel) i regularnie (chyba że w ulotce zaleca się inne stosowanie preparatu) smaruj nim chore miejsce. Jeśli po 1–2 tygodniach nie nastąpi zdecydowana poprawa, zgłoś się do dermatologa.
Zapalenie skóry
Na ciele pojawiają się czerwonawe lub wyraźnie różowe swędzące plamy. Niekiedy zmieniają się one w rozległe, swędzące pęcherze. W ten sposób objawia się wyprysk, zapalenie skóry oraz uczulenie po kontakcie z trującą rośliną.
Nasza rada: Ponieważ trudno odróżnić poszczególne dolegliwości, lepiej zastosować łagodne środki. Przede wszystkim przyjmij wapno lub dostępny bez recepty środek przeciwuczuleniowy. Następnie zmyj skórę letnią wodą z dodatkiem delikatnego mydła lub płynu do kąpieli. Po osuszeniu ciała, bolące miejsca posmaruj kremem lub maścią z hydrokortyzolem. Przez kilka dni nie używaj dezodorantów i perfum. Noś przewiewne ubranie z naturalnych włókien. Jeżeli nie nastąpi poprawa, idź do lekarza.
Świerzb: swędząca skóra i chropowata wysypka
Skóra bardzo swędzi, zwłaszcza w nocy. W fałdach skóry, między palcami, na nadgarstkach, łokciach, piersiach, pośladkach i w pasie pojawia się czerwona, chropowata wysypka. To klasyczne objawy świerzbu, choroby zakaźnej, która dziś wcale nie jest znana tylko ze starych podręczników medycyny. Przeciwnie – staje się coraz powszechniejsza. Objawy pojawiają się po 2 tygodniach od zakażenia i są reakcją alergiczną na świerzbowca – pasożyta, który drąży pod powierzchniową warstwą skóry korytarze, w których składa jajeczka.
Nasza rada: Kup w aptece środek przeciwhistaminowy, który złagodzi swędzenie, i krem lub szampon do zwalczania świerzbowca. Używaj ich zgodnie z informacją zawartą w ulotce. Upierz w gorącej wodzie ubrania, pościel i ręczniki. Dopilnuj, by wszyscy domownicy i osoby blisko kontaktujące się z chorym w tym samym czasie poddały się kuracji. Gdy po dziesięciu dniach nie nastąpi znaczna poprawa, zgłoś się do lekarza. Potrzebne będą silniejsze leki.
Zakażenie enterowirusami: wysypka czerwonych plam i grudek
Skóra swędzi tam, gdzie pojawia się wysypka w postaci czerwonych plam i grudek. Występuje zwykle na pośladkach, między palcami stóp i dłoni. Enterowirus atakuje latem, głównie dzieci, przenosi się drogą pokarmową, a niekiedy kropelkową. Ujawnia się 3–5 dni po zakażeniu. Mija po tygodniu.
Nasza rada: Nie dawaj dziecku owoców cytrusowych, ostrych potraw, które drażnią śluzówkę. Po posiłku usta należy płukać solą kuchenną (płaska łyżeczka na szklankę ciepłej wody). Myj naczynia w gorącej wodzie lub stosuj jednorazowe sztućce i naczynia, by choroba nie rozprzestrzeniała się. Dawaj dużo płynów, np. wodę z sokiem (nie cytrusowym), herbatki ziołowe. Jeśli dziecko skarży się na ból skóry, podaj paracetamol, co także nieco zmniejszy swędzenie.
Niedoczynność tarczycy: swędzenie i łuszczenie się skóry
Nadmierna suchość skóry powoduje nie tylko swędzenie, ale też intensywne złuszczanie się naskórka z całego ciała. Zwykle towarzyszy temu wypadanie włosów. Dolegliwość jest skutkiem zbyt małej produkcji hormonów. Często objawia się ona w późniejszym wieku (po 65. roku życia). Bywa też sprowokowana leczeniem nadczynności tarczycy i przyjmowaniem niektórych leków.
Nasza rada: Jak najszybciej zgłoś się do lekarza, który skieruje cię na właściwe badania. Zanim będziesz mieć wyniki, ratuj się, nawilżając skórę odpowiednimi kremami i balsamami. Do mycia używaj delikatnych mydeł lub tzw. mydeł bez mydła (emolientów), które można kupić w aptece bez recepty. Są one przeznaczone głównie dla osób z atopowym zapaleniem skóry, ale i w tej sytuacji będą bardzo pomocne.
Zapalenie wątroby: świąd skóry na łydkach i przedramionach
Świąd skóry pojawia się przy zaawansowanej postaci choroby, która przez wiele lat, np. w przypadku zakażenia wirusem C, może przebiegać bez wyraźnych objawów. Najczęściej swędzi skóra na łydkach i przedramionach. Świąd jest tak dokuczliwy, że chory może rozdrapywać skórę aż do krwi.
Nasza rada: Nie obejdzie się bez specjalistycznej pomocy i dokładnie opracowanego leczenia. Swędzenie można ograniczyć, stosując zimne okłady bądź chłodzące żele.
Liszajec zakaźny: swędzenie skóry i strupy
To bakteryjna, bardzo zakaźna choroba, której towarzyszy silne swędzenie skóry. Pojawia się latem, zwykle u dzieci. Jej sprawcą jest gronkowiec lub paciorkowce. Oprócz swędzenia, dokuczliwym objawem choroby jest tworzenie się na skórze strupów. Przebieg choroby może być gwałtowny, skóra wygląda nieładnie, ale zakażenie łatwo się leczy.
Nasza rada: Delikatnie przemywaj strupki letnią wodą z mydłem. Jeśli zmiany są ograniczone do jednego miejsca, smaruj je maścią z niewielką dawką antybiotyku (można kupić bez recepty), codziennie zmieniaj pościel i piżamę. Pilnuj, by dziecko nie zdrapywało strupków. Do kąpieli używaj letniej wody oraz mydła przeciwbakteryjnego. Do lekarza zgłoś się, jeśli liszajec objął znaczną powierzchnię skóry lub dziecko ma gorączkę powyżej 38°C. Często konieczne jest podanie antybiotyku, więc nie zwlekaj z wizytą, gdy po 3 dniach domowej kuracji dolegliwości nie ustępują.

http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/sygnaly-ciala/swiad-jakie-choroby-objawiaja-sie-swedzeniem-skory_35534.html