789 270 887 krisoff1@wp.pl

Osuszanie po zalaniu czyli co dzieje się z budynkiem po zalaniu

Co zrobić po zalaniu mieszkania, domu, piwnicy, garażu, lokalu lub całego budynku ?

Po zalaniu należy jak najszybciej zacząć działać , żeby ograniczyć straty i skutki następujące po zalaniu , dlatego szybka reakcja jest bardzo ważna .

Masz do wyboru dwie możliwości:

Tel 789270887 – warmińsko mazurskie, północna część mazowieckiego i podlaskiego, trójmiasto, Szczecin, Kraków i okolice.

Likwidację szkody wywołaną przez zalanie należy rozpocząć jak najszybciej . Ponieważ szybkie działanie spowoduje zmniejszenie szkód, a co za ty idzie koszty będą niższe dla Ciebie oraz dla firmy ubezpieczeniowej .

Rozpoczęcie działania przed osuszaniem po zalaniu należy rozpocząć od zabezpieczania i ochrony swojej własności przed dalszymi uszkodzeniami .

Koszty uszkodzeń wywołanych przez wodę po zalaniu rosną wraz z czasem o ile nie podejmie się działań zapobiegawczych ( zaraz wyjaśnię dlaczego ) .

Jakie są etapy po zalaniu :

  • dostanie się wody do pomieszczeń
  • pierwotne uszkodzenia wyposażenia i budynku
  • wtórne uszkodzenia wyposażenie i budynku
  • rozwój drobnoustrojów w budynku po zalaniu
  • syndrom chorego budynku (ang. sick building syndrome – SBS)

Co dzieje się w budynku po jego zalaniu ?

Obszar zalania z biegiem czasu zwiększa się , a materiały , które nie zostały zalane zaczynają ją chłonąć z miejsc zalania .

Woda rozprzestrzenia się do sąsiednich pomieszczeń , przenika przez drobne szczeliny i kanały wnikając w posadzkę i przenikając na kondygnację poniżej miejsca zalania ( o ile występuje ) .

Materiały takie jak ścianki działowe i wyposażenie zaczynają podciąganie kapilarne . Podciąganie będzie trwało tak długo dopóki woda nie zostanie usunięta , a prędkość podciągania zależy od materiałów zastosowanych w budynku .

Niestety usunięta woda już nie zwiększy nasycenia materiałów , ale wciągnięta woda zacznie rozchodzić się we wszystkich kierunkach coraz wyżej i szerzej zwiększając skalę zawilgocenia powierzchni .

Jakie są pierwotne uszkodzenia po zalaniu budynku ?

Wszystko zależy od tego jakie jakie materiały i wyposażenie znajdują się w budynku . Najpierw na skutek nasiąkania zaczynają pęcznieć pyty Gips-Karton i drewno . Wzrost wody w materiałach powoduje wygięcia , zniekształcenia i rozwarstwienie materiałów .

Drewniana podłoga po zalaniu zostaje zdeformowana i rozwarstwiona poprzez nasiąknięcie wodą i powstają wybrzuszenia , a wybrzuszeń i rozwarstwień nie można naprawić . Podobnie dzieje się z meblami i stolarką drzwiową mającą kontakt z wodą – puchną i się rozwarstwiają tworząc zniekształcenia odbiegające od normalnego stanu .

Wykładziny zaczynają gnić .

Farby i listwy ozdobne przypodłogowe zaczynają się łuszczyć i odchodzić od ścian .

Elementy metalowe ( futryny ) zaczynają korodować .

Woda dalej jest podciągana coraz wyżej i szerzej .

Jakie są wtórne uszkodzenia po zalaniu budynku – domu, mieszkania, biura, lokalu, piwnicy, itd ?

Po zalaniu budynku i powstania szkód pierwotnych następnym etapem są szkody wtórne, biorące się ze szkody po zalaniu .

Uszkodzenia wtórne często na początku nie są widoczne gołym okiem, ale proces destrukcyjny trwa.

W budynku po zalaniu i nadmiarze wody zaczyna wzrastać wilgotność powietrza, a co za tym idzie całe pomieszczenie poddane jest parze wodnej .

Materiały higroskopijne , które wcześniej nie były uszkodzone przez wodę zaczynają się nasycać od nadmiaru pary wodnej .

Nadmiar pary wodnej najpierw działa na materiały najbardziej podatne na wilgoć takie jak książki , tapety , materiały tekstylne , obrazy , produkty mączno zbożowe , drewniane meble itd .

Wysoka wilgotność powoduje kondensację pary wodnej w najzimniejszych punktach pomieszczenia – punkt rosy . Nadmiar pary powoduje skraplanie się wody , a to doprowadza pozostałe materiały do zniekształcenia lub odpadania ,np tapety się odklejają , płyty Gips-Karton zaczynają puchnąć , a materiały metalowe zaczynają korodować .

Następne szkody to rozwój drobnoustrojów i zarodników pleśni .

Po zalaniu już po kilku godzinach zaczynają się rozwijać bakterie oraz grzyby pleśniowe na materiałach .

Woda zaczyna wypłukiwać “dodatki ” z materiałów znajdujących się w zalanym pomieszczeniu takich jak kleje z mebli , pozostałości zanieczyszczeń z podłóg , itd. i zaczyna tworzyć się “nowe życie ” .

Zagrzybienie rozpoczyna się od materiałów najbardziej podatnych takich jak materiały zawierające celulozę oraz tekstylia , a następnie porażają meble , tapety / kleje , płyty GK , drewno oraz powierzchnie pokryte farbą .

Następnie rozwój bakterii i grzybów pleśniowych powoduje zainfekowanie materiałów konstrukcyjnych sufitów , ścian i podłóg .

Zniszczenia po zalaniu mogą być :

  • powierzchniowe – gdzie łatwo usunąć porażone elementy
  • rozległe – ale występujące miejscowo np. porażenie fragmentów płyt kartonowo-gipsowych czy posadzki
  • duże porażenie w budynku – gdzie niezbędny jest remont np zalana piwnica

Następnie skutki to syndrom chorego budynku czyli to co ma wpływ na pogorszenie jakości wdychanego powietrza .

Po zalaniu w budynku wraz ze wzrostem skali uszkodzeń murów i mebli , następuje obniżenie jakości powietrza w zalanych pomieszczeniach .

Drobnoustroje czyli bakterie , wirusy i grzyby mają idealne warunki do bardzo szybkiego rozwoju .

Wzrost liczby drobnoustrojów w powietrzu powoduje , że cały zalany budynek staje się “chory”

Skutki tego najbardziej zauważają alergicy lub astmatycy (oni są najbardziej narażeni ) wchodząc do pomieszczeń po zalaniu , gdzie wilgotność jest bardzo wysoka i występuje zagrzybienie , skarżą się oni na kłopoty z oddychaniem, pogorszenie samopoczucia , wysychanie błoń śluzowych i spojówek i bule głowy .

Jak temu wszystkiemu zaradzić i nie dopuścić do rozwoju szkód pierwotnych i wtórnych po zalaniu ?

Zacząć szybko działać i wspierać się odpowiednimi firmami mającymi kompetencje w tym co robią . Firma KRISOFF jako firma osuszająca i odgrzybiająca pomieszczenia jaki i całe budynki jest jedną z tych firm co należy mieć przy sobie w razie awarii po zalaniu .

Nie należy dopuszczać do opóźnień z podjęciem decyzji .

Jakie są najczęściej opóźnienia w budynku po zalaniu ?

  • Najczęściej jest tak , że klient ma szkodę pierwszy raz w życiu i nie wie jak ma się poruszać , więc pyta się kogo może o informację co zrobić , a że się pyta nie odpowiednich osób to dostaje nie odpowiednie informacje .
  • Agenci ubezpieczeniowi bez doświadczenia – straszą klienta , że jak weźmie firmę na własną rękę to ubezpieczyciel mu nie wypłaci szkody – kłamstwo
  • likwidator szkody – może żądać najpierw kosztorysu , więc klient zaczyna być zbieraczem ofert w poszukiwaniu najtańszej , a jego szkoda ciągle trwa przesuwając się o kilka dni , bo boi się podjąć sam decyzji z kogo chce skorzystać żeby zrobił mu dobrze . Tutaj podobnie jak w każdej branży najtaniej nie znaczy najlepiej , np czy najtańszy fryzjer ,lekarz , chirurg plastyk , stomatolog , mechanik , budowlaniec zrobią najlepiej ? Osoba mająca szkodę chce skorzystać z fachowca a nie z byle kogo , aby zrobił to najtaniej .
  • firma osuszająca nie potrafiąca ocenić potrzeby szybkiego działania oraz nie posiada odpowiedniego sprzętu i kompetencji , aby poradzić sobie z problemem u klienta , więc wstawia co ma , aby było
  • inne sytuacje

PAMIĘTAJ ! Szybkość podjętej decyzji ma znaczenie , szybka decyzja to mniejsze uszkodzenia wywołane przez wodę po zalaniu oraz mniejsze koszty strat i naprawy .

Zaufaj doświadczeniu firmy KRISOFF, zadzwoń, a pomożemy Tobie 789-270-887

Call Now ButtonPorozmawiaj ze specjalistą