ZAPOBIEGANIE POWSTAWANIU GRZYBA ( pleśni )A EKSPLOATACJA I KONSERWACJA BUDYNKÓW.
Jaka jest przyczyna zagrzybienia budynku ? Najczęściej jest to po prostu wilgoć ! W suchym budynku rozwój grzyba jest nie możliwy .Należy o tym pamiętać przy odbiorze budynku , a następne podczas okresowych przeglądów.
Jak powinien wyglądać odbiór budynku ?
Nowo wybudowany lub całkowicie wyremontowany budynek może być oddany do użytkowania jedynie na podstawie protokołu odbiory stwierdzającego m.in.:
- zabezpieczenie budynku od wilgoci gruntowej i atmosferycznej ( dobry stan izolacji poziomej i pionowej , pokrycia dachowego , rur spustowych , rynien dachowych itd )
- właściwie wykonanej instalacji wodociągowo – kanalizacyjnej , centralnego ogrzewania ( właściwie wykonanie izolacji przewodów wodociągowo – kanalizacyjnych )
- prawidłowe rozwiązanie urządzeń wentylacyjnych podług i ścian , wywietrzników , kratek wentylacyjnych , nawiewników okiennych
- zastosowanie podłóg wodoszczelnych z cementu (np terakoty ) w pomieszczeniach narażonych na stałe zawilgocenie ( pralnie , łazienki )
- odpowiednie i staranne zabezpieczenie środkami przeciwgrzybowymi wszelkich konstrukcji drewnianych ( tu jest problem większość osób nanoszących zabezpieczenie przeciw grzybom robi to nie odpowiednio stąd występowanie grzybów i szkodników drewna ) , materiałów wypełniających i uszczelniających zgodnie z dokumentacją techniczną
- wysuszenie ścian zewnętrznych i wewnętrznych do stanu wilgotności normalnej (3-4% dla muru zewnętrznego i 1-2% dla muru wewnątrz ) normalny stan konstrukcji to ok 15-20%
- odpowiednie osadzenie i obróbkę stolarki okiennej i drzwiowej
- WSZELKIE BŁĘDY I USTERKI POWINNY BYĆ USUNIĘTE przez wykonawcę przed oddaniem budynku do eksploatacji
Racjonalna eksploatacja i konserwacja budynków przeciwdziała skutecznie rozwojowi grzyba domowego . Za przestrzeganie wskazań mających na celu ochronę budynku przed owadami i grzybami są zarówno użytkownicy jaki i administratorzy .
Oto zalecenia , które należy stosować ( w sytuacji jeżeli występuje ):
- Nie prać i nie suszyć bielizny w pomieszczeniach bez odpowiedniej wentylacji
- Nie zastawiać meblami chłodnych ścian
- Przez systematyczne ogrzewanie i wietrzenie utrzymywać w pomieszczeniach stałą temperaturę i wigotność powietrza poniżej 60%rH
- Nie dopuszczać do uchodzenia wody z uszkodzonych rur
- Niezwłocznie usunąć wszelkie uszkodzenia pokrycia dachowego
- Nie wpuszczać na klatki schodowe i na strychy zimnego powietrza powodującego skraplanie się pary wodnej
- Nie przechowywać w piwnicach materiałów zakażonego przez grzyby lub przez owady np drewna